Wielki podróżnik, mający 79 lat Pan Janusz Strzelecki River, 9 sierpnia zawitał do Kożuchowa. Na zaproszenie Pani Dyrektor Katarzyny Gaczyńskiej odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie opowiadał dzieciom o swoich wieloletnich podróżach po całym świecie.

Pan Janusz urodził się w Kaliszu, młodość spędził w Gdyni. Przydomek „River” przyjął po przeprowadzce z Polski do Włoch, gdzie nikt nie mógł wymówić jego prawdziwego nazwiska. Przez całe życie pracował jako międzynarodowy impresario sportowy i muzyczny, organizował mecze, koncerty, pisał teksty piosenek. Kiedy przeszedł na emeryturę dysponował sporym majątkiem, którego nie miał komu zostawić. W wieku 65 lat postanowił, że objedzie rowerem kulę ziemską. Kupił tani, używany rower, zapakował śpiwór, dwie sakwy i wyruszył w drogę.

Pan Janusz rozpoczął swoją rowerową przygodę w 2000 roku i do dziś odwiedził 145 krajów. Jak sam opowiada od 15 lat nie spał w łóżku, a na życie przeznacza 3 dolary dziennie. Duże miasta i miejscowości turystyczne omija szerokim łukiem, ale chętnie zatrzymuje się na wsiach i w małych miasteczkach. Nie odmawia proponowanej pomocy. Je skromnie, pije głównie wodę, śpi gdzie popadnie- często pod gołym niebem. Lubi nocować nad brzegami rzek a nawet na cmentarzach gdyż tam czuje się najbezpieczniej. W drodze słucha muzyki na tranzystorowym radyjku.

10 sierpnia nocleg zaproponowało Panu Januszowi Stowarzyszenie Cyrusik z Czciradza. Podróżnik skorzystał z zaproszenia do świetlicy wiejskiej i od razu zaznaczył, że żadne łóżko nie wchodzi w grę. Ma śpiwór i potrzeba mu tylko kawałek podłogi oraz ciepły obiad. Poprosił, aby na obiad przygotowano mu  gulasz z kaszą gryczaną i mizerię, a na kolację owoce. Panie z Cyrusika jak zawsze stanęły na wysokości zadania. Spotkanie zakończyło  się o godzinie 20-tej, ponieważ o tej porze podróżnik udał się na spoczynek. Jak sam mówi „wtedy jest najlepszy sen”.

Uwieńczeniem wieloletniej podróży ma być uroczystość 80-tych urodzin Pana Janusza, którą zamierza obchodzić na Olimpiadzie w Brazylii w 2016 roku. Będzie miał wówczas na liczniku ponad 200 000 kilometrów przejechanych przez 150 krajów świata.

                                                                                    Autor: Anna Gwarda